dětský tábor "KRÁTKÝ POTLESK"

Červenec 2016
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Den 7 - 15.7.2016

Konečne se nám po několika dnech umoudřilo počasí. Zatímco se na chatičkách sušily pláštěnky, vydaly se nejstarší kmeny do boje. Oddíly si vytvořily dvojice, vždy kmen dívek a chlapců odpovídajícího věku. Tyto páry pak mezi sebou bojovaly ve čtyřech disciplínách.

První úkol se odehrával na asfaltovém hřišti, kde byl nakreslený větší obdelník. Unvnitř něj jsme náhodně rozmístili čísla 1-30. Při plnění tohoto úkolu se kmeny střídaly. Jakmile zazněl zvuk píšťalky, měl kmen přiběhnout k obdelníku a dotknout se postupně všech čísel. V jednu chvíli ovšem mohl být uvnitř obdelníku pouze jeden člen kmene, pokud tato podmínka nebyla dodržena, pokus byl neplatný. Zvolené strategie se trochu lišily. Většina kmenů si zvolila jednoho zástupce, jež se dotýkal čísel a ostatní jej navigovali k další hodnotě zpoza obdelníku.

Pod Smrťákem (trochu prudší kopeček) si každý ze soupeřících kmenů vybral jednoho rychlého běžce jež se proměnil ve zvířátko. Ostatní členové kmene se snažili ulovit cizí zvířátko a přinést jej hlídkujícímu indiánovi k nohám. Kdo přinesl trofej dříve, zvítězil.

Při třetím úkolu si členové kmene procvičili paměť a rychlé nohy. Na stromy jsme umístili očíslované kartičky pexesa nejrůznějších sportů. Děti si musely zapamatovat obě čísla i sport, který katička vyobrazovala a nahlásit jej na svém stanovišti. Tak jsme mohli kontrolovat, že opravdu nalezli obě odpovídající karty.

Posledním úkolem byla pantomima, kdy jeden člen kmene předváděl a ostatní spoluhráči hádali.

V podvečer se starší oddíly konečně dočkaly dlouho očekávané Latríny. V této hře má na začátku každý tři životy, o které je mohou připravit průjmy. K navýšení počtu životů je třeba dohnat a chytit zácpu. Naše hajzlbába si opět připravila svou zaneřáděnou toaletu, kterou naplnila malými papírky symbolizujícími body. Tyto papírky pak hráči přenášeli k nádobám se svým kmenovým jménem.

Nejmladší děti čekala v odpoledním programu hra na mravenečky. Při této hře si mravenečci odnášely svou potravu (mšice, larvy a chrousti) do domečku ke svému vedoucímu. Pro přenos každého druhu potravy byl třeba jiný počet mravenců. Pro odnesení mšice stačil jeden mraveneček, na larvu už museli být dva a na chrousta dokonce tři mravenci. V zadní části lesa byly připraveny papírky určující potravu a počet potřebných mravenečků. Při přenosu potravy k domečku na ně číhali dva datlové, kteří je mohli o potravu oloupit.

Vzhldem k rychlému nasbírání potravy zbyl čas na šiškovou válku dětí proti vedoucím. Děti vyhrály.

Jako každý den jsme se v 18:00 sešli na nástupu, kde jsou pravidelně odměňováni nejlepší indiáni za své výkony. Dnešní nástup se ale o trochu lišil. Jakmile jsme se dozvěděli o programu na další den, zaútočil na nás nepřátelský kmen a unesl našeho šamana VYPOUŠTÍ DUCHY.

Vysvobozením šamana byly pověřeni naši nejmladší indiáni. Vydali se tedy do lesa s náručí stříbra, aby se jej pokusili vykoupit. Aby indiánci dokázali, že se nebojí, procházeli lesem sami a nosili stříbro nepřátelům po částech. Nakonec byl šaman VYPOUŠTÍ DUCHY protuštěn a v pořdku se vrátil k nám do tábora.

Přístupů na web:   info