dětský tábor "KRÁTKÝ POTLESK"

Červenec 2018
PoÚtStČt So Ne
         301
2345678
91011121314 15
16171819202122
23242526272829
3031     

Den 2 - 1.7.2018

Dnes vám pro začátek popíšu, jak vypadá běžný táborový den.

Vstáváme v 7.30, kromě neděle, kdy je tradičně budíček až v 8.00. Den vítáme budíčkovou písní Vzhůru, vzhůru. Svá ztuhlá těla protáhneme vzápětí na rozcvičce. Před snídaní ještě zbývá chvilku času na vyčištění zubů. Po snídani si děti uklízí chatičky, jejich snažení každý den hodnotí přísně naše zdravotnice. Nejvzornější chatky získávají jako odměnu na dveře obrázek sluníčka, ty nejnepořádnější naopak prasátko. V 9.00 začíná dopolední program, kdy se plní úkoly celotáborové hry. Děti se za celý tábor prostřídají u všech vedoucích, aby se pokusily získat co nejvíce historických událostí do časové osy. Obědváme ve 12.00. Poté následuje odpolední klid, ve kterém odpočíváme a lenošíme, někteří ve stínu břízek, jiní zase na lavičkách před chatkami, hrajeme deskové hry, píšeme dopisy domů nebo si jen tak povídáme. Ve 14.30 následuje svačina a po ní v 15.00 odpolední program sestávající většinou z her v lese, na louce nebo na hřišti. V 18.00 se koná večerní nástup, kde se dozvíme výsledky celotáborové hry a dalších soutěží, také program na další den a přečtou se vzkazy od dětí pro vedoucí. V 18.30 večeříme. Od 19.30 je večerní program, po něm následuje večerní hygiena a ve 21.30 se ukládáme ke spánku.

Ráno jsme plnili první úkoly celotáborvé hra a snažili se získat první události do časové osy. Oddíl Svěráků se zúčastnil zkoušky u paní Curie-Sklodowské, vařili radioaktivní pudink a také vyráběli podivný sliz, se kterým si užili dost zábavy. Oddíl nejstarších kluků Jágrmajstři měl za úkol u Johanky z Arku postavit středověkou pevnost a vězení, následně ji také složit a přednést oslavnou báseň na její krásu a odavahu.

Na odpoledním programu byla běhací, ale oblíbená hra Člověče, nezlob se. V lese na stromech je v kruhu vyvěšeno 120 hracích políček. Každé desáté políčko je domečkem jednoho oddílů. Na začátku je oddíl ve svém domečku, po odstartování musí házet tak dlouho kostkou, dokud nepadne 1, tím se hráči nasadí do hry. Hodí kostkou a posunou se o příslušný počet políček. Jakmile doběhnou na další políčko, plní úkol, který je tam napsaný, např. skákejte 30 sekund na jedné noze, zazpívejte písničku Na tý louce zelený, každý plácne vedoucího po zadku, seřaďte se podle velikosti nebo všemi oblíbený – strčte si prst do nosu a desetkrát zakřičte: „Mám prst v nose!“ Až úkol splní hodí kostkou a posunují se dále. Jako v klasické stolní verzi i v lese se může vyhazovat. Pokud jeden oddíl doběhne jiný, který stojí na stejném políčku a plní úkol, je ten první vyhozen a musí se vrátit zpět do svého domečku, nasadit a vydat se na novou cestu hracím polem. Výsledné časy, které oddíly strávily na trase se poté sečetly v rámci aliancí. Na třetím místě skončila aliance Přítomnost, na druhém Budoucnost a na prvním Minulost.

Večer si menší oddíly zahrály novou hru Špioni. Z galerie bylo ukradeno 23 uměleckých děl a ta byla ukryta po celém táboře. Úkolem dětí bylo díla najít, zapamatovat si, co je na nich vyobrazeno a to říci svému vedoucímu. V této špionážní akci jim bránili zloději, kteří tato díla ukradli.

Velké oddíly hrály klasickou bojovku Černí proti bílým. V lese jsou vyznačeny dva kruhy. Útočníci jednoho družstva se snaží proniknout do území soupeře, tam ukořistit život a vrátit se s ním zpátky do svého domečku. V napadání území samozřejmě brání obránci.